Agnes Sorel - La Dame de beauté

26/09/2017

Agnès Sorel, narodená v roku 1422, známa prezývkou ako Dame de beauté, bola obľúbenou milenkou kráľa Karola VII., ktorému porodila tri dcéry. Je považovaná za prvú oficiálne uznanú kráľovskú milenku. Slúžila ako model niekoľkých obrazov a umeleckých diel, vrátane Panny a dieťaťa obklopeného anjelmi od Jeana Fouqueta.

Panna a dieťa obklopeného anjelmi od Jeana Fouqueta

Dcéra vojaka, Agnès Sorel mala dvadsať rokov, keď bola prvýkrát predstavená kráľovi Karolovi.  V tom čase zastávala pozíciu prvej družičky u istej urodzenej rodiny v Neapole. Agnès hneď na to odišla slúžiť ako dvorná dáma kráľovej manželky, Marie d'Anjou. Čoskoro sa však stala kráľovou milenkou. Kráľ jej za jej služby daroval hrad Château de Loches (kde bol presvedčený Janou z Arku, aby sa nechal korunovať kráľom Francúzska) ako jej súkromnú rezidenciu.

hrad Chateau de Loches

Jej prítomnosť a extravagancia čoskoro dostala kráľa z dlhotrvajúcej depresie, ktorou trpel kvôli vojne. Mala na kráľa veľmi silný vplyv, čo jej časom prinieslo množstvo nepriateľov na dvore. Napriek tomu sa Agnès Sorel stáva prvou oficiálne uznávanou kráľovskou milenkou. Znakom jej extravagancie bol aj módny štýl, ktorý presadzovala a nosila a to nízko strihané šaty s jedným úplne obnaženým prsníkom.

Agnes Sorel

Agnès porodila kráľovi tri dcéry: Marie, Jeanne a Charlotte ( jej syn si zobral za manželku ďalšiu slávnu kráľovskú milenku, Dianu de Poitiers). Zatiaľ čo bola tehotná so štvrtým dieťaťom, odcestovala do Chinonu v polovici zimy, aby sa pripojila k Charlesovi ako morálna podpora. Tam z ničoho nič zle chorala a po pôrode zomrela 9. februára 1450 aj so svojim štvrtým dieťaťom. Mala iba 28 rokov.  Za príčinu smrti bola pôvodne považovala úplavica, vedci neskôr dospeli k záveru, že Agnès zomrela na otravu ortuťou. Bola pochovaná v kostole sv. Ours v Loches. Jej srdce bolo pochované v benediktínskom kláštore v Jumièges.

Agnes Sorel - rekonštrukcia tváre

Charlesov syn, budúci kráľ Ľudovít XI., bol v otvorenej revolte proti svojmu otcovi  a predpokladá sa, že Agnès dal otráviť on, aby odstránil jej neprimeraný vplyv na kráľa. V roku 2005 boli jej pozostatky exhumované a vyšetrené francúzskym forenzným tímom, ktorý potvrdil, že príčinou smrti bola otravou ortuťou, ale zároveň nepotvrdil, či bola zavraždená alebo nie. Ortuť sa v tých časoch používala aj v kozmetických prípravkoch alebo na liečbu parazitov. Jej život sa stál námetom viacerých divadelných hier a literárnych diel - hrá hlavnú úlohu vo Voltairovej La Pucelle a dve ruské opery z konca 19. storočia ju vykresľujú ako spoločníčku Karola VII. 

Agnes Sorel - posmrtna maska