Toaletný stolík historickýToaletný stolík, tiež známy ako toaletka, slúži ľudstvu, a hlavne nám, jeho krajšej a nežnejšej polovičke už po mnohé stáročia. Majiteľkami prvých toaletných stolíkov však boli najmä privilegované a bohaté ženy, ktorých spoločenské postavenie vyžadovalo pravidelnú starostlivosť o seba a svoj zovňajšok. Prvý toaletný stolík ako taký sa vyvinul v 17. storočí z tzv. “poudrouse”, čo je malý toaletný stolík so sklápacím zrkadlom na vrchu. Začiatkom 18. storočia však už začali stolári vytvárať umne konštruované stolíky s množstvom šuflíkov, slúžiacich k uskladneniu narastajúceho množstva kozmetických výrobkov a prípravkov. Medzi známe používateľky toaletného stolíka vtedy patrili aj mnohé známe francúzske krásavice ako Madame de Pompadour, milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. alebo aj Márie Antoinetta, francúzska kráľovná a žena Ľudovíta XVI.

V našich končinách preslávila toaletný stolík rakúska cisárovná a uhorska kráľovná Mária Terézia, ktorá sa dokázala skrášľovať celé hodiny, no zároveň počas tohto procesu prijímala i návštevy. Stolík teda neslúžil len na skrášľovanie, ale bol tiež dôležitým miestom na stretávanie sa a nejedno dôležité rozhodnutie bolo prijaté za týmto krásnym kusom nábytku. V 19. storočí, nazývanom aj viktoriánske obdobie, sa toalentný stolík stal znakom spoločenskej prestíže strednej triedy. Viktoriánske stolíky boli často veľmi komplikované a zahŕňali zložité detaily. Vyrábali sa prevažne z kvalitného dubového dreva a odzrkadľovali mnohé štýly populárne v tej dobe - rokoko, empír, gotika či renesancia. V 20. storočí sa k slovu dostal štýl Art Deco, ktorý symbolizoval bohatstvo a lesk západného sveta. To sa odrazilo aj na výzore toaletných stolíkov a postupom času sa rovnako ako v umení začalo experimentovať aj v oblasti toaletných stolíkov. Vznikali stolíky z iných materiálov, ako napríklad zo železa a iných kovov alebo skla, mramoru či dokonca kremeňa.

 

Toaletný stolík historickýKeď už hovoríme o toaletných stolíkoch, nesmieme zabudnúť ani na mužov. Mužom slúžili v minulosti toaletné stolíky väčšinou iba na holenie, preto sa vyrábali aj mužské toaletné stolíky ale s vyšším zrkadlom a bez taburetiek, keďže muži pri holení stáli. Dnes ich však už vo veľkej miere zastúpi zrkadlo v kúpeľni. V súčasnosti je už väčšina domácností vybavená dostatočným počtom skriniek, zrkadiel či poličiek a mnohé ženy už nepovažujú toaletný stolík za niečo potrebné. Opak je však pravdou, lebo tento praktický a nádherný kus nábytku rozžiari každú domácnosť a zároveň vytvorí každej žene dostatok priestoru pre svoje osobné potešenie. Toaletný stolík je jednoducho šarmantný a príťažlivý kus nábytku a jeho vlastníctvo svedčí o pôvabe a vkuse jeho majiteľky.