Katarína Veľká - Nemka na ruskom tróne

04/04/2017

Stala sa cárovnou v cudzej krajine, ktorej dokázala úspešne vládnuť tridsaťštyri rokov. Večne hľadala lásku, borila mýty a zavádzala novoty. Ohovárania sexuálneho charakteru, historky, že bola sexuálne nenásytná a zvrátená neprávom prekryli skutočný význam pôvodne neznámej nemeckej princeznej.

Katarína II. Veľká, rodným menom Sofia Frederika Augusta, pochádzala z malého nemeckého kniežatstva. Ešte ako desaťročné dieťa si ju ruská cárovná Alžbeta I. vybrala ako vhodnú manželku pre svojho synovca Petra, ktorého predurčila za dediča ruského trónu. Chudý, o rok starší chlapec jej pripomínal chrobáka fúzača. Pre princeznú z malého nemeckého kniežatstva predstavoval tento sobáš závratné spoločenské povýšenie. Čoskoro po príchode do Ruska Sofia konvertovala na pravoslávie a prijala meno Jekaterina Alexejevna.

Katarína Veľká - blog

Katarínino manželstvo s Petrom nebolo príliš šťastné. Želala si predovšetkým to, aby splodili mužského potomka, lebo jej postavenie tým zostávalo dlho neisté a hrozilo jej, že pokiaľ nesplní svoju materskú povinnosť, bude sa musieť vrátiť do Nemecka. Až v roku 1754 porodila syna Pavla a v roku 1757 dcéru Annu, ktorá však po dvoch rokoch zomrela. Ich otcom pravdepodobne ani nebol Peter.

Jej manžel Peter nebol dobrý vládca. Svojim spôsobom vládnutia poštval proti sebe vojsko a šľachtu, ktorá ho v júni 1762 zosadila. Keď ho vo väzení zabili pri hádke so strážcami, Katarína bola na túto chvíľu dokonale pripravená. Vtrhla do Petrohradu na koni na čele gardy v obleku dôstojníka v sprievode ďalších kňažiek a bolo jasné, že tzv." dámskej revolúcii" už nič nestojí v ceste. V roku 1762, keď mala 32 rokov, Katarínu korunovali za ruskú cárovnú.

Katarína Veľká - povstanie

Po ôsmich rokoch takmer asexuálneho manželstva, ktoré muselo byť pre zmyslenú Katarínu hotovým utrpením, konečne našla svoju prvú lásku a v dvadsiatich troch rokoch sa úprimne zaľúbila do ženatého Sergeja Saltykova. Katarína mala množstvo milencov, ktorí boli obvykle oficiálne vedení ako generálni adjutanti a ich plat bol desaťtisíc rubľov mesačne plus nákladné dary. Najznámejším z nich bol však Grigorij Potemkin, staviteľ slávnych "potemkinovských dedín".

Grigorij Potemkin

Ako vládkyňa mala veľkolepé plány. Pozývala na dvor spisovateľov i filozofov, aj keď sa ich radami v praxi až tak neriadila. Vo vojenskej oblasti sa jej taktiež darilo. Potlačila veľké povstanie kozákov v rokoch 1773 - 1774, dvakrát porazila Turecko, anektovala Krym a získala prístup k Čiernemu moru. Zamýšľala obsadiť celý Balkán, dobyť Istanbul a znovu obnoviť Byzantskú ríšu. Nakoniec sa uspokojila s likvidáciou poľskej samostatnosti spolu s Pruskom.


Katarína Veľká

Zomrela ako šesťdesiatsedemročná. Rusko zanechala v podstatne lepšom stave, ako ho prevzala a právom si zaslúži, aby jej obdobie bolo nazývané "zlatá katarínska éra".