Mária Antoinetta - krásavica pod gilotínou

15/03/2017

Qu’ils mangent de la brioche – keď nemajú chlieb, nech jedia koláče. Jednu z najslávnejších viet určite pozná každý. Vyriekla ju Mária Antoinetta v roku 1789, keď francúzske obyvateľstvo trápil hlad. Necitlivá poznámka rozmarnej kráľovnej sa stala symbolom dekadencie monarchie a odštartovala revolúciu, pri ktorej samotná Mária Antoinetta stratila svoju vznešenú hlavu pod čepeľou gilotíny.

Maria Antonia Josepha Johanna Habsbursko-Lotrinská, známa ako Mária Antoinetta, sa narodila 2. novembra 1755 vo Viedni ako pätnáste dieťa habsburskej cisárovnej Márie Terézie. Bola veľmi pekná, dobre vychovaná, temperamentná, od prírody hravá avšak nepozorná, neposedná a hlavne veľmi povrchná. V pätnástich rokoch sa pod menom Mária Antoinetta stala manželkou francúzskeho následníka trónu – dauphina a neskoršieho kráľa Ľudovíta XVI, hoci nevedela písať a ani hovoriť po francúzsky.

Mária Antoinetta s manželom

Spolu s Máriou Antoinettou prišiel do Francúzska nový umelecký smer - hravé rokoko. Bola ideálom krásy tej doby, alfou a omegou kráľovského dvora a podľa nej sa riadila móda a dobový vkus. Ženy na kráľovskom dvore kopírovali Antoinettin štýl, priniesla do sveta módy nové nápady, vymýšľala nové účesy, oblečenie. Odmietala nosiť korzety vystužené kosticami z veľrýb, na vychádzky na koni si obliekala nohavice a na korunovácii svojho manžela v roku 1775 sa prvýkrát ukázala vo vysokom účese, ktorý sa neskôr stal jej poznávacím znamením (niekedy dosahoval aj polmetrovú výšku).

Mária Antoinetta s rodinou

Napriek tomu, že vzťah medzi Antoinettou a Ľudovítom nebol veľmi vášnivý, mladá kráľovná nakoniec spoznala lásku. Jej vyvoleným sa stal gróf Axel von Fersen, ktorého stretla na maškarnom bále. Okamžite sa do seba zamilovali a ich láska bola taká silná, že Axel sa nikdy viac nepokúsil nájsť inú ženu, bol Antoinette verný napriek tomu, že bola manželkou francúzskeho kráľa, miloval ju celým srdcom a bol pre ňu ochotný aj zomrieť.

V očiach väčšiny Francúzov bola Mária Antoinetta len cudzinkou, ktorá sa usiluje získať ich trón. Často bola označovaná ako hlavný vinník bankrotu štátnej pokladnice (odtiaľ pochádza jej známa prezývka „Madame Déficit“). A to najmä preto, že si nechala voziť drahé látky, krajky, šperky, usporadúvala nákladné plesy a v kartách prehrávala astronomické čiastky.

Mária Antoinetta - karikatúra

V októbri 1789 musela kráľovská rodina opustiť Versailles zatiaľ čo revolúcia už bola v plnom prúde. Kráľ sa stal poddaným svojich poddaných.  Vtedy už Mária Antoinetta myslela aj na útek, ktorý sa však nevydaril, pred belgickými hranicami utečencov chytili a vrátili ich naspäť do nepokojného Paríža. Jej manžela popravili 21. januára 1793. Poprava Márie Antoinetty bola už len otázkou času.

Mária Antoinetta - poprava

16.októbra 1793 bola popravená gilotínou na Námestí revolúcie pred očami desaťtisícového davu. Pred popravou vraj stúpila katovi na nohu, ospravedlnila sa mu a odvážne si ľahla, čakajúc na pád ostria. V októbri 1793 poslednýkrát videla vychádzať slnko...