Mária Terézia - poznaná, nepoznaná

27/02/2017

Ak sa povie meno Mária Terézia, vari každého z nás napadnú hodiny dejepisu na školách, ktoré sme strávili učením sa o tejto veľkej rakúsko-uhorskej panovníčkeMária Terézia však bola nielen mocná cisárovná, veľká reformátorka, ale aj milujúca matka a manželka a zároveň aj veľká maškrtníčka. Aká vlastne bola a ako žila sa môžete dočítať v tomto krátkom blogu na jej počesť.

Narodila sa 13. mája 1717 v ranných hodinách vo viedenskom Hofburgu a bola pokrstená ako Mária Terézia Walburga Amália Kristína. Budúca panovníčka sa rada učila a rovnako rada sa venovala hudbe, tancu či maľovaniu. Svojho budúceho manžela spoznala keď mala iba 6 rokov. Bol ním František Štefan Lotrinský, ktorý bol od nej o 9 rokov starší, vtedy teda už 15 ročný mládenec. Milovala ho až tak, že po jeho smrti sa až do konca svojho života obliekala iba do čierneho.

František Lotrinský a Mária Terézia

Po svadbe si vraj dali požehnať veľkú rodinu, čo im skutočne vyšlo. Postupne splodili šestnásť detí – jedenásť dcér a piatich synov. Šesť z nich však Mária Terézia ešte počas svojho života pochovala. Jednu z jej dcér, slávnu Mária Antoaneta, manželku francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI., spolu s ním popravili gilotínou počas Veľkej francúzskej revolúcie.

Mária Terézia s rodinou

Pompézna korunovácia uhorskej kráľovnej sa konala v Dóme sv. Martina v Prešporku, ako sa vtedy Bratislave hovorilo. Mladá kráľovná mala vtedy iba 24 rokov. Krátko pred jej korunováciou vypukla vojna o rakúske dedičstvo, ktorá trvala dlhých osem rokov a kráľovná len horko ťažko svoju pozíciu ubránila. Bola vraj rázna aj rozmarná, ale i vzdelaná a inteligentná. Zaostalú monarchiu, ktorú zdedila, zanechala po štyroch desaťročiach vlády svojmu synovi zreformovanú. Vďaka významným reformám v školstve (každé dieťa malo nárok na vzdelanie), armáde, súdnictve a hospodárskej oblasti (založenie manufaktúr) sa situácia v krajine začala zlepšovať.

smútiaca Mária Terézia v čiernych šatoch

Málokto však vie, že bola aj maškrtnou panovníčkou. Milovala nielen sladké jedlá, ale aj sladučké vína. Prišla na chuť aj čokoláde, sušenému a kandizovanému ovociu a taktiež tokajskému vínu. O čokoláde neskôr prehlásila, že je jej najväčšou vášňou, o čom svedčí aj to, že si s manželom často radi pochutnávali na ich obľúbenej delikatese - čokoládovej polievke.

karikatúra Márie Terézie

Zomrela 29. novembra 1780 a do sveta sa rozletela správa, že Mária Terézia z Božej milosti rímska cisárovná vdova, kráľovná Uhorska, Čiech, Dalmácie, Chorvátska, Slavónie, Galície, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Burgundska, Štajerska, Korutánska, markgrófka Moravy, veľkovojvodkyňa Toskánska... (mala viac než päťdesiat titulov), už nie je na tomto svete.

Páčil sa Vám tento článok? Ak áno, tak Vás určite potešíme. Rozhodli sme sa totiž, že budeme každé dva týždne uverejňovať podobný článok o každej historickej postave, podľa ktorých sú naše toaletné stolíky pomenované. Budeme radi, ak budete tento článok zdieľať a šíriť jeho obsah ďalej